Adwent 2020 – kalendarz adwentowy do druku

Kochani, dziś rozpoczął się Adwent. Czas oczekiwania. Niestety, nie możemy na razie spotkać się na zajęciach, jak tu. Jednak choć namiastkę oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia wraz z zajęciami możemy połączyć. Jak? Otóż….proponuję Wam stworzenie kalendarza adwentowego z zadaniami na każdy dzień

Na ile będzie on pracochłonny, zależy od Waszej chęci zaangażowania się w jego dodatkowe upiększenie oraz dorzucenie drobnych upominków do torebek z zadaniami. Zaznaczam, iż nie jest konieczne. Etykiety z datą na każdy dzień od dziś do Świąt oraz zadania przygotowałam i wystarczy je wydrukować. Nie trzeba ich wymyślać samodzielnie. 🙂 Nie ukrywam, iż są robione pod Małego S., który już nie jest taki całkiem mały, ale myślę, że ma dość uniwersalny charakter i młodsze dzieci z pomocą rodziców również mogą je wykonać.

Oczywiście, zadania można modyfikować według swoich potrzeb. Dlatego na końcu pliku do pobrania, znajduje się kilka choineczek, na które można wpisać swoje zadania. A tak przy okazji – jeśli wymyślisz swoje przedświąteczne wyzwania, będę wdzięczna za podzielenie się nimi. Może skorzystamy z nich za rok w szerszym gronie? 🙂

Kalendarz adwentowy zawiera zadania dla dziecka, ale wymagają one również zaangażowania dorosłych. Są to np. sporządzanie listy zakupów, wyjście do sklepu, pieczenie pierniczków, czy wspólny odpoczynek przy kakao bez telefonu, radia czy telewizora. To wszystko po to, by cała rodzina mogła przygotować się do Świąt i już na tym etapie spędzić czas razem. Dla mnie to ważne, stąd taki kształt kalendarza adwentowego.

Ponadto, kalendarz adwentowy w moim odczuciu powinien pomóc nam w duchowym przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia, stąd nie ma on charakteru „świeckiego”. Zawiera również zadania, w których należy odczytać wspólnie fragment Biblii, a następnie zrobić szopkę betlejemską. Jeśli z jakichś względów komuś to nie odpowiada, można po prostu zmienić.

Wskazówki praktyczne tworzenia kalendarza adwentowego

Przykładowy kalendarz adwentowy
  1. Po wydrukowaniu bombek z datami, trzeba je nakleić, np. na koperty. Można też wykorzystać inne rzeczy torebki śniadaniowe lub pudełka o różnych kształtach i kolorach, rolki po papierze toaletowym, kubeczki po jogurcie, żółte jajeczka z tych czekoladowych. Można też po prostu przypiąć zszywaczem do zawiniątka w formie cukierka z papieru ozdobnego. Wykorzystujemy co, kto ma pod ręką. 😉
  2. Do każdej torebki należy włożyć wydrukowane zadanie i ewentualnie jakiś drobiazg – np. kredki, jo-jo, bańki mydlane, itp. Myślę, że może to być zachętą do wykonania niektórych prac. Nie umieszczam jednak prezencików w każdej torebce, by kalendarz adwentowy nie stracił swojego duchowego wymiaru, nie stał się tylko oczekiwaniem na kolejny prezent.
  3. Co dalej? Trzeba te torebki gdzieś zgromadzić. Gdzie i jak? To znów zależy od potrzeb i możliwości. U nas to jest po prostu rozwieszony sznurek, a na nim klamerkami przypięte torebki. Codziennie otwiera się jedną. Więcej inspiracji znajdziecie na przykład na Pintereście.
  4. Jak wspomniałam wcześniej – kalendarz adwentowy jest przygotowany pod konkretne dziecię, dom, a nawet przepis na pierniczki, dlatego w razie potrzeby śmiało można, a nawet trzeba modyfikować zadania – jak nie masz klocków lego, to wykorzystaj drewniane, nie możesz pić mleka, zaparz rooibos, etc.
  5. Warto przemyśleć także, kiedy będą otwierane torebki – czy z rana po przebudzeniu, czy po szkole / przedszkolu, czy też pod wieczór. Zależy od potrzeb i trybu życia konkretnej rodziny. Każdy musi wypracować swoje rozwiązanie.
Inny przykład kalendarza adwentowego

Alezjawowy kalendarz adewentowy w szczegółach

  1. Przygotowanie pierniczków w kalendarzu adwentowym jest rozłożone na dwa dni, bo nasz przepis wymaga 6 godzin pobytu ciasta w lodówce. Jeśli chcesz nasz przepis, daj znać, podzielę się. 😉 Można wykorzystać oczywiście swój inny przepis i część o przygotowaniu ciasta wykreślić z zadania na 5.12.
  2. Zadanie 14.12 to wykonanie szopki betlejemskiej. Ponieważ zależy mi na tym, by Mały S. jak najwięcej zrobił sam, kupiłam papierowego gotowca, z którego elementy należy wypchnąć lub wyciąć i poskładać, a postaci pokolorować. Można zrobić podobnie albo zaangażować całą rodzinę w inną formę stworzenia Stajenki.
  3. Zadanie na 18.12 to świąteczne klejowe ozdoby. Brokatowy klej z pistoletu wylewacie w świąteczne kształty, np. dzwonki, gwiazdki, choinki, itp. na papier do pieczenia, a po ostygnięciu odrywacie delikatnie. Na koniec zawieście je na sznureczkach i możecie użyć do ozdobienia choinki lub zawieszenia w innych miejscach domu. A może zdecydujecie się nimi kogoś obdarować?

Do dzieła!

Myślę, że o alezjawowym kalendarzu adwentowym napisałam już tyle, że najwyższy czas po prostu go wykonać, zwłaszcza, iż 29.11.2020 r., czyli pierwszy dzień Adwentu dobiega już końca, większość dzieci już zapewne smacznie śpi. Zatem, zapraszam do pobierania TU, drukowania, by na rano lub wtorek kalendarz adwentowy był gotowy.

Wasza Ale Zjawa 🙂

P.S. użyte w kalendarzu adwentowym grafiki oraz zdjęcia w poście zostały pobrane ze strony pixabay.com